פורסם על ידי: mashkalta | 14/02/2011

לקיחת משכנתא בצל חוק שירות נתוני אשראי

לקוחות רבים אינם מודעים דיים לחוק שירות נתוני אשראי משנת 2004, חוק הנותן אישור לחברות העומדות בקריטריונים – לאסוף נתונים על הלקוח, נתוני מסגרות האשראי שלו, חריגות, הלוואות מסחריות שקיבל, התחייבות בהם לא עמד, תיקי הוצל"פ, חזרות שיקים ומשכנתאות ועוד.

חוק זה למעשה מאפשר לגופים פיננסיים לקבל מידע רגיש על לקוחותיהם, ועל בסיסו לסרב להעניק משכנתא או הלוואה. מצד אחד זה נשמע מצוין, כך הבנקים לא 'יפלו' עם לקוחות המסתירים את עברם, אולם מאידך, מידע כזה או אחר, המתנה בתשלומי ארנונה בשל המתנה לקבלת הנחה, התראות על חוב מחברות תקשורת שמשום מה לא הגיעו ליעדם ועוד,  עלולים להעכיר את דו"ח נתוני האשראי שיתקבל מהחברה על הלקוח, ובעצם על לא עוול בכפו.

עוד ועוד בנקים אינם מסתמכים רק על המידע אשר מגיש להם הלקוח, המידע הבסיסי המבוקש מכל אחד: שלושה חודשים אחרונים תלושי שכר, אישור רו"ח, ודפי עו"ש. בעולם המודרני של ימינו מנהל הבנק יוציא פלט מחברת b.d.i.   או מחברת d&b, אשר להם הרישיון הדרוש לכך. הוא יקיש את ת.ז. של הלווה, ומיד יקבל את כל המידע הנחוץ לגביו מאז הוחלת החוק.

"היו אצלינו כבר מספר לקוחות שהגיעו לבדוק את אפשרותם לקבל הלוואת משכנתא מכיוון שהם נדחו בבנקים – אומר הרב עקיבא ויספלד מנכ"ל משקלתא – משכנתא בדרך הקלה – אולם הם חזרו והצהירו שאינם מבינים על מה ולמה נדחו בעוד שלפי הבנתם הבנק היה צריך לרדוף אחריהם".

"ואכן, גם הם צודקים וגם הבנק צודק, אנו ירדנו עימם לפרטי המקרה, הכוונו אותם לכך שכל אזרח זכאי אף הוא, לקבל פעם בשנה בחינם את הדו"ח שנאסף עליו בחברות נתוני האשראי. ובדוחו"ת כמו בכל דבר יש גם טעויות או אי הבנות, וישנם דברים שהסברים הוגנים יביאו את מנהל הבנק לבחון שוב את הבקשה ואף לאשר אותה".

"הפניה לחברות נעשית ע"י הלווה ובכתב, וכך גם מגיע ללווה לאחר מספר ימים הדו"ח".

לגופו של חוק; באוגוסט 2004 נכנס לתוקפו חוק נתוני שירותי אשראי. החוק מאפשר למעניקי האשראי כגון הבנקים, חברות הביטוח וחברות אבטחת פירעון צ'קים לקבל מידע פיננסי על אנשים פרטיים, ולא רק על חברות כפי שהיה עד לחקיקת החוק. במסגרת החוק ניתן לקבל סקירה על עברו העסקי של הפרט, אם מדובר במידע חיובי כגון אשראי שניתן ללקוח, מסגרות ופירוט הלוואות, או מידע שלילי כמו מעורבות של ההוצאה לפועל או כונס נכסים.

מה שרבים מאיתנו אינם מכירים הוא סעיף בחוק המאפשר לכל אדם פרטי (לא חברה) לקבל אחת לשנה דו"ח אשראי אישי. את הדו"ח יוכל כאמור לבקש כל אדם מהחברות האוספות את הנתונים (חברות שירות נתוני אשראי), אשר יהיו מחויבות להיעתר לבקשתו ולהציג את נתוניו ללא תשלום אחת לשנה. דוחו"ת תכופים יותר מחויבים להינתן לפי דרישה, אך יחויבו בתשלום.

אף שהחוק אינו חדש, הציבור איננו מודע לסעיף ולחשיבותו, ואזרחים רבים נתקלים בקושי בקבלת אשראי או מקבלים אשראי יקר יותר אך ורק בגלל טעות  טכנית.

המלצה לסיום: הגישו תמיד בקשה לדו"ח אשראי אישי שלכם כדי לקבל אשראי הוגן.

 

 

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: