פורסם על ידי: mashkalta | 21/02/2011

משכנתא – מבט של תוכנית חיסכון

 

מאת עקיבא ויספלד

מנכ"ל "משקלתא – משכנתא בדרך הקלה"

 

שנת 2010 נחתמה כשנת שיא בנטילת משכנתאות בארץ, כאילו אין משבר עולמי, וכביכול לא נרשמו אי אלו בעיות בכלכלת העולם המערבי.

הכל טוב הכל יפה, אין כמו לרכוש קרקע בארץ ישראל. הן מהפן הרוחני מצוות יישוב הארץ, והן מהפן הגשמי-הכלכלי, במצב בו אחוזי הריבית בפיקדונות השונים שואף לאפס, השקעה בנדל"ן הפכה ללהיט מרכזי, ישנם שיאמרו מרכזי מדי, 'עובר לסוחר', והוא מהווה נושא לשיחה בכל קרן זוית ובהתוועדויות של ידידים ורעים.

אולי דווקא בעידן שבו 'אבי צי קויפען', או בלשוננו – 'העיקר לקנות', הוא העומד בראש מעיני המשקיע הצעיר או המבוגר – ובכל אופן הטרי, כשרואים עוד ועוד עיסקאות הנחתמות ללא בירור מעמיק אחר מצב הדירה, מיקומה, הסביבה, אפשרויות התשואה לערך הדירה ולשכירות, יחס הסיכוי מול סיכון ועוד, עלולים וישנם אף כאלו שגם אינם משקיעים בבירורו מעמיק אחר ההלוואה אותה הם נוטלים לצורך הרכישה.

בקטגוריה זו עומדים גם כאלו שאינם 'משקיעים', כמו זוגות צעירים ומחותנים, הרוכשים דירות למגורים, מעט הון עצמי מפה ומשם והשאר בהלוואת משכנתא, בגלל מחירי הדירות הגבוהים ההלוואה היא משמעותית, גבוהה, פרוסה לזמן רב, ואמורה ללוות את הלווה וב"ב לכל אורך התקופה.

כפי שכבר ציינתי קודם, כיום פחות ופחות אנשים יושבים מול פקידי החסכונות והפיקדונות בבנקים. אותה כמות פקידים אנשים שישבו בעבר מול פקידי הבנק, יושבים כיום מול פקידי המשכנתאות, למעשה חלק גדול משאלות ההתעניינות אמורות להיות דומות. אך לא כן הוא המצב.

הלוואת משכנתא כמוה כתכנית פיקדון / חיסכון לכל דבר ועניין. הבנקים מציעים מגוון מסלולים אותם יש להתאים לכל לקוח לפי צרכיו, חשוב שהלווה יבין מדוע להשקיע את אותה הלוואה במסלול הפריים או במטבע חוץ, בריבית קבועה או משתנה, צמוד למדד או שאינו צמוד למאום אך בריבית גובהה יותר.

בתכנית החיסכון אנו מקווים כי הסכום יתפח וישיג תשואה נאותה, כך, בהלוואת משכנתא יש לבנות תכנית מתאימה אשר תשיג בסופו של דבר את התשלום הכללי המועט ביותר. הוי אומר, בהחזר הנמוך ביותר מדיי חודש.

גם למי שכבר נטל הלוואת משכנתא, כמו כל בעל תכנית חיסכון, מפעם לפעם עליו להציץ בדפי הבנק לראות היכן אוחזת התכנית שלו? מה קרה לכסף שלו כעבור תקופה? האם קרן ההלוואה יורדת או שמא היא עולה? האם מתקדמים לקראת הסוף או שרק מתרחקים? האם ישנם אפשרויות נוספות שלא היו בעת נטילת הלוואה וקיבועה בתוכנית בה היא נשארה ומצויה כרגע?

הרבה מאד מקוראי טור זה יופתעו כאשר יביטו בנתוני ההלוואה שנטלו לפני מספר שנים. לחלקם רצוי וחשוב לשקול שינוי של אותה תכנית חיסכון. גם אם היא הייתה מוצלחת לשעתה, כיום ישנם הזדמנויות נוספות.

 

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

    

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: