פורסם על ידי: mashkalta | 28/02/2011

המדד בינואר: צעד קטן למדד, צעד גדול לאי הוודאות

הכותרות בדבר העדכון החודשי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנוגע לעליית המדד, המתפרסמות ב-15 לכל חודש, כבר הפכו לדבר שבשגרה ולעוד כותרת שאינה מעניינת.

החודש פורסם שוב על עלייה של 0.2% במדד, לאור העובדה שמדובר בפרסום מדד ראשון לשנת 2011, ולאחר שבשנת 2010 נתוני המדד שבו והתכנסו לתחום היעד הממשלתי (פחות מ-3%). נראה על פניו כי חדשה זו אינה אמורה לעניין יותר מדי.

אך לא כן הם פני הדברים, אמנם כאשר ימודו המודדים את היסטורית את שנת 2010 יראו אותה כשנה בה לא הייתה התפרצות אינפלציונית, וכי עליית המדד הייתה בתוך תחום היעד של מדינת ישראל, (2.7%) כאחת מבין הפעמים הבודדות מאז קום המדינה. אך כאשר רוצים למוד את ליבת המדד, ולבחון האם אכן ישנה עליית מחירים סבירה או דרסטית בוחנים אותה בכל חודשי השנה לפי הסתכלות של 12 חודשים אחרונים.

כאשר בוחנים את שנים עשר החודשים האחרונים, בניכוי חודש ינואר 2010 אז שיא המשבר העולמי ובו הייתה ירידת מדד של 0.7%, ובתוספת 0.2% (בלבד..) של ינואר 2011 נגלה עליית מדד של 3.6% יותר מחצי אחוז מהיעד הממשלתי. בחודש הקרוב שהחישוב יהיה בניכוי חודש פברואר 2010 בו הייתה ירידת מדד של 0.3%, ואשר צופים גם בו עלייה כלשהיא במדד נגלה עליה של מעל 4% בתוך שנה, ולשנה שלימה רצופה של עליית מדד (!).

הארכנו בנתון זה בכדי לסבר את האוזן בדבר אי היציבות בשוק הפיננסי כבר בטווח המיידי. שהרי חישוב זה הוא העומד מול מקבלי ההחלטות בדבר הריבית במשק שאמורים לפיכך להתחיל ולהעלות את הריבית בקצב מואץ יותר. 

כל מי מנוטלי המשכנתאות כיום ישלם בחודשים הקרובים הרבה פחות מאשר במהלך השנים הבאות, בין אם ייטול במסלול צמוד מדד ובין אם ישליך יהבו על מסלול הפריים. בתמהיל הצמוד למט"ח חוסר הוודאות גדול אף יותר, יהיו אמנם שיאמרו שבדולר וביורו עוד נכונו ירידות שערים יחד עם עליית הריבית בארץ, אך חשוב לזכור שיש לשערים אלו הרבה לאן לעלות.

נטילת הלוואת משכנתא בתקופה זו, והצמדת סכום גבוה כל כך, גורמת לכך שהנתונים שאינם שגורים בפי כל , יביאו כל אחד למסקנה כי שומה עליו להיוועץ באלו השוחים בנתונים מידי יום. שידעו לחשב את ההיסטוריה למול העתיד שקשה עד בלתי אפשרי לצפותו.   

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: