פורסם על ידי: mashkalta | 27/03/2011

העלאת הריבית במשק; גזירה או כורח המציאות?

כותרות העיתונים הכלכליים ססגוניים מתמיד, גל ההתייקרויות שוטף את כל חלקי המשק, ממוצרי היסוד כמו לחם ומים, ועד לתחבורה ודיור, מנפיק כותרות צעקניות בכל יום מחדש. הכתבים והפרשנים שולחים את חיציהם על הממשלה ושר האוצר, ומביעים בכך תחושת הזדהות גדולה מאד עם הקוראים, הרואים את מצוקתם מתבטאת מעל פני העיתונים.

במהלך השבוע האחרון היו פרשנים שאף התייחסו להודעת בנק ישראל האחרונה על העלאת הריבית, וזה חודש שני ברציפות, כגזירה נוספת בסל הגזירות שהונחתו על ראש האזרח הקטן. לעת עתה אהיה חריג במעט ואביע דעה שונה, אולי לא תהיה זאת הזדהות מוחלטת עם ציבור הקוראים שעימם הסליחה. יהיה לתועלת באם יתנו להם להבין טוב יותר את ההתרחשות ואת התהליכים לבל יתמרמרו לחינם. 

הריבית במשק שנקבעת ע"י נגיד בנק ישראל אינה אמורה להוות עוד צעד פופוליסטי כזה או אחר. והוא גם לא קשור לקואליציה או אופוזיציה, אין בהעלאת ריבית כל כוונה להנחית גזירה על הציבור וגם לא להגדיל את רווחי המדינה. ואולי גם ההיפך הוא הנכון, צעד כזה עלול להועיל בסופו של דבר למשק, אם כי יותר בטווח הארוך.

קביעת הריבית במשק נגזרת ממספר רב אינדיקציות הקשורות לפעילות העיסקית במשק הנבדקות מחדש מדי חודש. ביניהם הצמיחה במשק, האינפלציה או הציפיות לאינפלציה, ושערי המט"ח השונים בעיקר האמריקאי והאירופאי.

מה שכעת ברור בתחילת כל דיון כזה או אחר של בנק ישראל, שהריבית כיום איננה נכונה כלכלית ועלולה להכשיל את המשק כולו. הריבית כיום על אף שהיא גבוהה בשני אחוזים משיא השפל עדיין היא בשפל היסטורי. ערב פרוץ המשבר העולמי עמדה ריבית בנק ישראל בשפל של כל הזמנים על 3.25%. (באחוז ורבע מעבר להיום, וכמעט בשלוש אחוזים מעבר לשיא השפל שנרשם בעיצומו של המשבר).

כל אותה התקופה בה הריבית הייתה (ועודנה) נמוכה, השאיפה של בנק ישראל היא למצוא את ההזדמנות להעלותה בחזרה, באופן שקול, מדוד ובראייה אסטרטגית רחבה. צר יהיה לאכזב את קהל הקוראים בכך שהריבית עדיין נמוכה מאד ויש לה לאן להעלות.

מה זה אומר למי שצריך ליטול הלוואה? לבחון היטב בכמה יעמדו ההחזרים החודשיים בריבית גבוהה יותר, ובסכומים גבוהים רצוי אף לשלב תמהילים נוספים שיגנו על עלייה דרסטית; ומה זה אומר לבעלי הלוואות קיימות? לבדוק שהתמהיל שלהם תואם את אופי ההשתכרות שלהם ושהם יכולים לעמוד בזעזועים של 'רוח מצויה'.  

 

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: