פורסם על ידי: mashkalta | 31/03/2011

בנק ישראל נכשל בצינון שוק הנדל"ן

ריבית הפריים

גרף ריבית הפריים – הריבית לחודש אפריל חוזרת לרמה של לפני שנתיים ומחצה

רק היום פרסם בנק ישראל דוח הקובע כי 40% מסך המשכנתאות ברבעון הרביעי של שנת 2010 ניתנו במינוף גבוה מ60% מימון. וכן, סך המשכנתאות שהועמד בחודש פברואר 2011 גבוה ב26% מהסך שהועמד בחודש פברואר 2010.

בנוסף, בהודעת הריבית, אותה פרסם בנק ישראל, נאמר כי אחד הסיבות להעלאת הריבית הינה  "מחירי הדירות שהמשיכו לעלות גם החודש, וב-12 החודשים האחרונים עלו ב16.3%, ולא ניכרת התמתנות בהיקף המשכנתאות החדשות"

כאחד העוסק בתחום חשוב לי לציין כי כל הוראות בנק ישראל שנועדו לצמצם את לקיחת המשכנתאות לא פעלו את פעולתם וכמעט לא הורגשו בשוק. אמנם הם גרמו לפאניקה בציבור אך בשורה התחתונה הם לא השפיעו על ציבור נוטלי המשכנתאות. כמו"כ, על אף שמלכתחילה חשבנו שריביות הבנקים יתייקרו באופן משמעותי, כתוצאה מהוראות בנק ישראל, המצב הוא שהריביות לא התייקרו ברמה משמעותית, ודבר זה לא מהווה שיקול על רוכשי הדירות ונוטלי המשכנתאות.

לכן, ספק רב אם העלאת ריבית זו היא אשר תגרום לצינונו של שוק הנדל"ן. אמנם תתכן השפעה על רוכשי הדירות להשקעה בפריפריה אשר עד כה רצו לרכוש דירות כאשר הריבית הייתה נמוכה וכעת ניתן כבר לראות התמתנות בתחום זה.

כדאי לשים לב, בהעלאת הרבית של בנק ישראל קיים פרדוקס. מצד אחד בנק ישראל מעונין לצנן את שוק הנדל"ן, ועל ידי כך להקל על זוגות הצעירים המענינים לרכוש דירה במחיר סביר, ולצורך כך מעלה את הריבית. אך מאידך, העלאות הריבית פוגעות ביכולתם של אותם זוגות צעירים להחזיר את ההלוואה. מתחילת השנה הנוכחית הריבית עלתה באחוז שלם ועדיין בנק ישראל צופה העלאת נוספות.

מכל האמור עולה כי העלאת הריבית לבדה לא תצנן את שוק הנדל"ן וודאי שלא תביא בשורה לזוגות הצעירים, ללא סיוע ממשלתי כגון חוק המשכנתאות או יותר מכרזים בשיטת 'מחיר למשתכן', ימשיכו הזוגות הצעירים לראות כיצד חלום הדירה הולך ומתרחק והופך להיות פחות ופחות בר השגה.

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: