פורסם על ידי: mashkalta | 06/04/2011

60% מימון בלבד?

קראתי סקירה נרחבת שפרסמתם באשר להוראת בנק ישראל להוריד את אחוזי המימון של המשכנתא, מה זה אומר לגבינו – אנחנו התחלנו הליך בבנק, ויש לנו הון עצמי של 30% משווי הדירה שחסכנו בקושי רב. האם עכשיו יהיה עלינו לגייס עוד 10%? מה גם שהשמאי העריך את הדירה שאנו עומדים לקנות בפחות משחשבנו ונאלצנו לגייס עוד סכום. מה המטרה של ההודעה המכבידה הזאת?

 

עונה יצחק שטראוס מיועצי המשכנתאות של משקלתא :

אענה על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון.

1.    אין שום צורך להיכנס לפאניקה מההוראות החדשות של בנק ישראל, וזאת מ- 2 סיבות:

  א.       ההוראה אינה אומרת שלא ניתן להוציא הלוואת משכנתא  ביותר מ- 60% מימון, אלא מורה לבנק להקצות יותר כסף עבור כל הלוואה כזו. לדוגמא: אם עד היום על מיליון ₪ הבנקים היו אמורים להקצות 3,000 ₪ מהיום הם יצטרכו להקצות [בהנחה ומדובר ב- 70% מימון] 7,500 ₪ – ההלוואה הינה הלוואה בסיכון, ולכן יש צורך להקצות יותר כסף.

  ב.       נכון להיום הגיע לבנק טיוטת הנחיות, שעדיין נתונה לאי אלו שינויים, וזה אומר שבחלק מהבנקים אלו שיש להם כבר אישורים עקרוניים יוכלו להמשיך ולטפל בהלוואתם ללא שינויים בריביות או בהרכבים, זאת בתנאי שהלקוחות יזדרזו במימוש הלוואה ולא יתעכבו יתר על המידה.

2.      לגבי הערכת השמאי: הבנקים נותנים תמיד אפשרות לקחת כמה שמאים וייתכן כי השמאי השני ייתן שומה יותר טובה מהשמאי הראשון. שכן בכל דבר שהוא 'הערכה' ניתן לסטות לכאן ולכאן, בהנחה וכל השמאים לא יסכימו לתת את השומה המיוחלת, אזי אין מה לעשות וחייבים להוסיף הון עצמי על ההפרש.

3.      המטרה של ההנחיה החדשה הינה בכדי לצמצם את הרכישות להשקעה ששוק המשקיעים מבצע בתקופה האחרונה. הכוונה הינה למשקיעים פרטיים ומשקיעים מוסדיים, קבלנים, יזמי נדל"ן וכו'. בנק ישראל רואה בחומרה רבה את העליות במחירי הדירות [25% בשנה האחרונה] ולכן מנסה בכל דרך אפשרית להילחם בתופעה הזו בכדי שלא תיווצר בועה. השאלה האם המהלך יצלח? על זה סבורים רוב הכלכלנים בישראל כי המהלך יביא את התוצאה ההפוכה, שכן אם הקבלנים או יזמים יצטרכו להוסיף הון עצמי לצורך רכישת דירה אזי הם יגבו יותר כסף על שכירות, והגלגל ימשיך להתגלגל – היינו: שאם מחיר השכירות יעלה, למשקיעים תהיה סיבה יותר טובה להמשיך ולרכוש דירות להשקעה.

 

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: