פורסם על ידי: mashkalta | 28/04/2011

האם בנק ישראל פועל כבנק מסחרי?

הגבלת שיעור הרכב הלוואה בריבית משתנה אינה דבר חדש בשוק המשכנתאות, בחלק מהבנקים למשכנתאות הוראה כגון זו כבר קיימת, אך משיקולים מסחריים.

אחד הבנקים הגדולים בשוק המשכנתאות, הגביל כבר לפני מספר שנים את אפשרויות נטילת הלוואה במסלול הפריים לכ- 50% מסך ההלוואה, מבכיריהם שמעתי מספר פעמים את הטענה שהכל לטובת הלקוחות ולמיזעור סיכוניהם, וסיכון הבנק. תמהתי על טיעון זה; כיצד ההנחיה הינה גורפת לכל הלקוחות, אלו הנוטלים מליון ש"ח ואלו הנוטלים מאה אלף שקל?

אולם עם הבנק המסחרי לא התווכחתי, הם רוצים להרוויח. מחשבי הריווחיות של הבנק, הורו למכור הרבה מסלולים בריבית משתנה לטווח לא ארוך מדי, בריבית אפסית, כשבפעימה הבאה הבנק כבר ירוויח יותר. אולם תמהני מדוע על בנק ישראל להיכנס לשיקולים אלו? באם דאגת היציבות על ראשו עליו להנחות את הבנקים יותר בשיקולי הסיכון, יכולת החזר, אחוז המימון, ולא בתחומי המוצר ומרכיב הרווח?

ואולי יושבי מגדל השן מכירים רק את הרוכשים שבין גדרה לחדרה? שם במדינת תל – אביב כל שליש עסקה הכי קטנה כבר מאד גבוהה. מקום שבו צעירים ישראלים ממשכנים את עצמם לדעת, העיקר לגור שם. מה עם אלפי הזוגות הצעירים הרוכשים מעבר לתחומים אלו, ונותנים את הטון להתפתחות הפריפריה, החשובה לא פחות למשק המקומי? אלו שניתן לומר כי נוטלים הלוואה מושכלת, וכל מה שיש להנחות את הבנקים – לערוך עימהם חישובים עדכניים לגבי יכולת ההחזר שלהם.

מדוע יהיה עליהם להיכנס להלוואות בהם הקרן עלולה לתפוח? שכן בהלוואות כאלה, פירעון מוקדם או מיחזור מביא עימו קנסות ועמלות גבוהות. על בנק ישראל להגביל הוראה זו בסכום ההלוואה אותה נוטלים. שיהיה סכום מינימלי שאותו כן ניתן לקחת בריבית הפריים, שהיא ההלוואה בריבית הנכונה ביותר מבחינה פיננסית. למול מסלולים מוצעים אחרים, שבסופו של דבר יקרות בהרבה.

לבנק ישראל – פתרונים.

המלצתנו בעקבות הנחיה זו; לשוב ולשלב בשני השלישים האחרים של ההלוואה את מרכיב הלוואות הזכאות הניתנת בריבית של 4% ובהצמדה למדד. כשיתרונו הבולט של מסלול זה שאינו כרוך בעמלות היוון, ניתן לפרוע ולמחזר לפי תנאי השוק בכל עת.

וכאן המקום לפנות לשר השיכון ולנציגי הציבור: אולי שמישהו יתנדב לנער את הלוואת 'הזכאות'! אם לא מענקים לזוגות צעירים המבקשים קורת גג, לפחות ניתן להוריד את גובה הריבית בהלוואת הזכאות !

 

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

Responses

  1. לייק

  2. פוסט מצוין!


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: