פורסם על ידי: mashkalta | 03/05/2011

המזרח התיכון החדש של המשכנתאות

'מהפכה של ממש' – כך ניתן להגדיר את שוק המשכנתאות לאחר ההודעה הדרמטית של המפקח על הבנקים בהוראתו הישירה של נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר.

הגם שטיוטת ההנחיות הסופית טרם גובשה, והיום צפויים מנכל"י הבנקים למשכנתאות ומנהליהם לשבת לפגישה ראשונה מסוגה עם 'הבעל הבית האמיתי'. כשלב נוסף ומכריע, כעין שימוע, לפני גיבוש הטיוטה הסופית, שמקודמותיה למדנו שלא יהיה בה שינוי משמעותי.

כעת, כאשר מסלול הפריים יהווה רק שליש מהרכב הלוואה (לעומת 86% בחודש פברואר), עלינו לבחון מהם התחליפים האחרים למסלול הפופולארי, שהיה נכון וראוי מבחינה פיננסית גם בעת גאותו וכמובן בתקופת השפל האחרונה.

הלוואת זכאות – לזוגות צעירים הרוכשים את דירתם הראשונה, עליהם לנצל את כל נקודות הזיכוי שלהם ולקחת את הלוואת הזכאות. להלוואת משכנתא זו אין עמלות היוון בפירעון מוקדם, וניתן לפרוע או למחזר בכל עת.

הלוואה בריבית משתנה כל חמש שנים צמוד למדד – בעת השינוי גם לא יהיו עמלות היוון וניתן יהיה לפרוע או למחזר. 

הלוואות במט"ח – היות וזה ניתן בריבית משתנה, (יש בנקים המציעים ריבית קבועה במט"ח עד 12 שנה) זה ייפגע בשליש הפריים, הרכב זה לכאורה לא יתאים לרוב הלווים בשל שערי המט"ח הנמוכים.

הלוואה בריבית קבועה לא צמודה – בשילוב ניתן יהיה להגיע לריבית אטרקטיבית. בשל הריבית ההתחלתית (וגם הקבועה) הגבוהה יחסית, ישנו סיכוי סביר יותר לעמלות היוון גבוהות מאד! באם לא חושבים לפרוע או למחזר מסלול זה, יש לו את המעלה שאינו צמוד למדד.

הלוואה בריבית קבועה וצמודה – להרכב זה שואף בנק ישראל להגיע, יש לראות ולבחון בכל דרך להתמקח על גובה הריבית, מלבד עצם הריבית והתשלום שיהיה נמוך יותר, גם עמלת ההיוון תהיה נמוכה ביותר. שכן היא מחושבת ככל שהריבית הממוצעת במשק נמוכה מהריבית שנקבעה בהלוואה בעת הפירעון. ככל שהריבית תעלה עמלת הפירעון תהיה נמוכה יותר. ובאם תעלה מעבר לריבית שנקבעה (תרחיש סביר מאד בשל הריביות הנמוכות היסטורית כיום), לא תהיה עמלה כלל.

את השליש עם הרכב הפריים עדיף למתוח לכמה שיותר שנים, ואת ההרכבים הצמודים למדד לכמה שפחות שנים. 

 

משקלתא – ייעוץ משכנתאות בע"מ
טל. 1599-500-220, פקס. 02-5004527
info@mashkalta.com
www.mashkalta.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: